Запитайте пересічного громадянина, що то за дата в календарі - 11 квітня? На жаль, не кожний відповість, що це Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Цю пам'ятну дату встановлено за рішенням Організації Об'єднаних Націй 11 квітня тому, що саме в цей день у 1945 році в'язні концтабору Бухенвальд ("Буковий ліс"), довідавшись про наближення американських військ, підняли збройне повстання.
Люди світу, на хвилинку встаньте,
Слухайте, слухайте, чути з усіх сторін.
Це звучить в Бухенвальді
Дзвону набат, дзвону набат…
Саме 11 квітня у таборі знаходилися декілька десятків тисяч ув’язнених із 18 країн Європи. У цьому жахливому місці за дев'ять років побувало близько двохсот п’ятдесяти тисяч людей. У Бухенвальді загинули десятки тисяч невинних: їх вбивали камінням, різками, топили в гною, нівечили, морили голодом. Згідно з оцінками, близько 50 000 людей загинули в Бухенвальді - переважно євреї та політичні в'язні, але також радянські (українські включно) військовополонені, цигани та інші люди. Деяких людей навмисне заражали вірусами задля медичних експериментів.
В'язнем Бухенвальду був і наш односельчанин - Григорій Артемович Борисенко.
Також 11 квітня були звільнені в’язні фашистського концтабору «Дора», 22 квітня звільнені в’язні «Заксенхаузена», 29 квітня - «Дахау», 30 квітня - «Равенсбрюка», потім - «Освенцим» і «Майданек», «Маутхаузен» і «Штутгоф». У 1945 році вийшли на волю 530 тисяч чоловік. Близько 250 тисяч із них були колишні радянські громадяни. Загальне число загиблих у німецьких таборах перевищувало 6 мільйонів, багато з інтернованих до смерті піддавалися медичним експериментам.
Здається, так давно це було. Але тільки не для тих, хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень. Біографії цих людей - це справжні уроки мужності для молодого покоління.
Урок Пам'яті, який пройшов у нашій школі, став ще одним нагадуванням для молодого покоління про те, що найголовніше на землі - мир, турбота, підтримка, взаєморозуміння усіх народів на Землі.
Пам'ятаймо, бо на забуття ми не маємо права!!! |